WSTĘP.
Niniejszy dokument stanowi koncepcję pracy i rozwoju SOSW w Człuchowie na lata 2014-2019. Koncepcja ta jest kontynuacją działań realizowanych w latach 2009-20014
Planowane zmiany winny stanowić efekt skutecznego planowania i świadomych zamierzeń. W związku z tym powinny być oparte na szerokiej pracy diagnostycznej i współdziałaniu uczniów, rodziców i nauczycieli oraz środowiska lokalnego.
Przedstawiona koncepcja w trakcie realizacji wymagać będzie uzupełnienia i zmian dostosowując ją do panujących warunków.
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Człuchowie jest placówką, która cały czas musi usilnie zabiegać o swoje miejsce w środowisku lokalnym. Rywalizując ze szkołami masowymi musimy stworzyć atrakcyjną ofertę edukacyjną, która przyciągnie i zadowoli uczniów i rodziców
Ośrodek ma złożoną strukturę, w jego skład wchodzą: Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka (w fazie wstępnej organizacji) Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2 , Gimnazjum Specjalne nr 2 , Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna nr 2 Szkoła Przysposabiająca do Pracy oraz Grupy wychowawcze.
W planach jest uruchomienie w pełni Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka oraz grup przedszkolnych dla dzieci z niepełnosprawnościami.
MISJA, WIZJA I MODEL ABSOLWENTA.
Chcemy być placówką ,która w sposób najbardziej efektywny i wydajny umożliwi wychowankom rozwój na miarę ich umiejętności psychofizycznych.
Opracowanie koncepcji rozpoczęto od opracowania wizji i misji placówki, opracowano model absolwenta oraz przeprowadzono analizę mocnych i słabych stron.
MISJA
Misją szkoły jest w szczególności przygotowanie wychowanków do życia w społeczeństwie poprzez realizację poniższych zadań
1. Osiągnięcie możliwie wszechstronnego rozwoju uczniów
2. Przygotowanie do zawodu.
3. Nauczanie zaradności i umiejętności we współżycia w grupie rówieśniczej, rodzinie i społeczeństwie.
4. Rozwijanie sprawności ruchowej i manualnej.
5. Wdrażanie do przestrzegania zasad higieny i bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych.
6. Uzyskiwanie niezależności od innych osób w funkcjonowaniu w życiu codziennym.
7. Nauczanie korzystania z różnorodnych form kulturalnego spędzania czasu wolnego.
WIZJA
1.Placówka znana jest w środowisku.
2.Placówka jest otwarta dla wszystkich dzieci niepełnosprawnych.
3.Ośrodek gwarantuje uczniom efektywne kształcenie na każdym poziomie edukacyjnym.
4.Kadra jest wszechstronnie wykształcona.
5.Wychowankowie przestrzegają norm społecznych .
6.Ośrodek współpracuje ze środowiskiem lokalnym, instytucjami pozarządowymi i ośrodkami zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi.
MODEL ABSOLWENTA.
Absolwent naszej placówki to człowiek który;
- opanował podstawowe wiadomości i umiejętności w zakresie edukacji określone w podstawie programowej,
- potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności w życiu codziennym,
- posiada niezależność życiową w zakresie zaspakajania podstawowych potrzeb życiowych,
- jest zaradny w życiu codziennym, odpowiednio do swojego poziomu sprawności i umiejętności oraz ma poczucie wartości,
- potrafi dokonywać właściwych wyborów i hierarchizacji wartości w różnych sytuacjach życiowych,
- wie gdzie i jak poszukiwać pracy, zna sposoby dopełniania formalności związanych z zatrudnieniem,
MOCNE I SŁABE STRONY.
Silne strony - uwarunkowania zewnętrzne służące rozwojowi SOSW
|
Słabe strony - uwarunkowania wewnętrzne ograniczające rozwój SOSW
|
1. Wykwalifikowana, profesjonalna kadra pedagogiczna (podnosząca swoje kwalifikacje).
2. Długoletnia tradycja placówki w środowisku.
3. Prowadzenie wewnątrzszkolnych badań w różnych obszarach działalności (wewnętrzna analiza wyników egzaminów zewnętrznych).
4. Sukcesy uczniów w konkursach pozaszkolnych sportowych, plastycznych, muzycznych.
5. Dobra opinia w środowisku.
6. Praca z uczniem mającym trudności w nauce lub problemy wychowawcze, przez zapewnienie wychowankom pedagoga, logopedy, gimnastyka korekcyjna, zajęcia rewalidacyjne, nauczanie indywidualne.
7.Niewielkie zespoły klasowe i grupy wychowawcze pozwalają na duża indywidualizację nauczania, wychowania i opieki.
8. Pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych i rzeczowych na poprawę bazy lokalowej i dydaktycznej.
9. Zagospodarowania czasu wolnego zajęcia z pływania zajęcia sportowe .
10. Dobra baza techniczna, dydaktyczna i socjalna w szkole i internacie.
11.Możliwść kształcenie na każdym poziomie edukacyjnym.
|
1. Zróżnicowany stopień zaangażowania nauczycieli.
2. Współpraca z rodzicami, trudne środowisko rodzinne wychowanków, nadzór kuratorów nad rodzinami, słaba aktywność wielu rodziców, brak wsparcia w sytuacjach trudnych, rodzice niewydolni wychowawczo, trudna sytuacja materialna rodziców
3. Niskie nakłady na doposażenie w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne w szkole oraz na wyposażenie internatu.
4. Brak infrastruktury zewnętrznej- miejsca wypoczynku i rekreacji- plac zabaw.
|
Szanse - okoliczności zewnętrzne sprzyjające rozwojowi SOSW
|
Zagrożenia - okoliczności zewnętrzne nie sprzyjające rozwojowi SOSW
|
1. Pozyskiwanie środków finansowych z zewnętrznych źródeł.
2. Dostęp do środków unijnych.
3. Współpraca z organem prowadzącym .
4 Współpraca z PPP Człuchowie
|
1. Dzieci i młodzież nie mają wsparcia ze strony rodziców.
2. Spadek średniej liczebności uczniów w oddziałach z niepełnosprawnością lekką.
3.Napływ wychowanków z zaburzeniami zachowania, problemami wychowawczymi i zagrożonymi demoralizacją.
4. Edukacja włączająca dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym
w szkołach masowych.
|
KONCEPCJA FUNKCJONOWANIA I ROZWOJU.
I. KSZTAŁCENIE.
Nadrzędnym celem pracy edukacyjnej jest dążenie do wszechstronnego rozwoju ucznia. Zadaniem naszej placówki, jest wyposażenie go w wiedzę, kompetencje i umiejętności społeczne, by stał się pełnowartościowym człowiekiem dobrze funkcjonujący w społeczeństwie.
Nasza placówka musi być „nastawiona na ucznia niepełnosprawnego”, dlatego należy zapewnić jak najlepszy poziom procesu dydaktycznego, stwarzając każdemu uczniowi szansę rozwoju na miarę jego możliwości psychofizycznych, z wykorzystaniem zaleceń PPP i dostosowaniem podstawy programowej do możliwości każdego ucznia.
Zostanie wypracowany i wdrożony szkolny zestaw programów nauczania gwarantujący realizację nowej podstawy programowej, uwzględniający możliwości, potrzeby i aspiracje ucznia niepełnosprawnego na wszystkich etapach edukacji.
Dla każdego ucznia opracowany zostanie IPET uwzględniający niepełnosprawności zawarte w orzeczeniu PPP.
Nauczyciele będą inspirowani do doskonalenia metod nauczania, poszukiwania nowych i doskonalenia już przyjętych po to, aby dziecko niepełnosprawne miało zaspokojone wszystkie swoje potrzeby i osiągało jak najwyższe wyniki na miarę swoich możliwości . Nauczyciele będą również motywowani do stosowania aktywnych metod nauczania.
Nauczyciele będą zachęcani do wykorzystywania różnych, ciekawych form pracy między innymi organizowania zajęć terenowych, realizowania projektów edukacyjnych, udziału w konkursach plastycznych, muzycznych i zawodach sportowych.
Pozyskiwanie dotacji i realizacja projektów edukacyjnych.
Kontynuowane będzie badanie i analizowanie i porównywanie wyników egzaminów zewnętrznych z ocenami otrzymanymi na koniec roku szkolnego. Analizy te omawiane będą na radach pedagogicznych aby każdy nauczyciel wiedział w jakim zakresie należy podjąć dodatkowe działania edukacyjne w celu umożliwienia uczniom osiągania jak najwyższych efektów.
Będą, jak dotychczas, stwarzane warunki do rozwoju zainteresowań i uzdolnień uczniów poprzez poszerzanie oferty edukacyjnej szkoły.
Uczniowie, jak dotychczas, będą mieli możliwość udział w ogólnopolskich, powiatowych, szkolnych konkursach i zawodach sportowych, muzycznych plastycznych.
Kontynuowana będzie współpraca ze szkołą w Northeim, polegająca na wzajemnych odwiedzinach, dająca możliwość szkolenia języka niemieckiego, poznania kultury i kraju.
W celu zwiększenia motywacji uczniów do nauki bardziej i skuteczniej eksponowane będą postępy i osiągnięcia edukacyjne uczniów poprzez prezentowanie dyplomów i nagród na korytarzach szkoły oraz stronie internetowej ośrodka.
Dla uczniów zainteresowanych kształceniem zawodowym, przygotowana zostanie oferta, która z jednej strony pozwoli przyciągnąć do szkoły uczniów z innych powiatów, z drugiej zaś strony przygotuje absolwenta do skutecznej rywalizacji na rynku pracy.
W dalszym ciągu ulepszana będzie, poprzez ciągłe monitorowanie, organizacja pomocy psychologiczno - pedagogicznej, która jest statutową działalnością ośrodka, poprzez ulepszanie tworzonych IPETÓW i stosowanie odpowiednich form i metod pracy z uczniem.
II. OPIEKA I WYCHOWANIE
W najbliższych latach, mając na uwadze doświadczenia w zakresie opieki i wychowania oraz odpowiednio wykształconą kadrę planuje się rozwijać wczesne wspomaganie rozwoju oraz utworzyć oddziały przedszkolne.
Działania w zakresie wychowania będą wynikały z Programu Wychowawczego i Profilaktyki, który będzie ewaluowany i dostosowywany do potrzeb naszych uczniów i wychowanków.
Zadania zawarte w szkolnych programach będą realizowane w coraz szerszym współdziałaniu z rodzicami oraz z uwzględnieniem ich opinii.
Szczególnie egzekwowane będzie sumienne wywiązywanie się z obowiązku zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa podczas zajęć szkolnych, przerw, wyjść i wyjazdów poza teren szkoły. Nauczyciele przez cały dzień będą nadzorować pobyt ucznia w placówce. W godzinach nocnych w internacie opiekę sprawować będą nauczyciel i pomoc nauczyciela. Opiekę medyczną sprawować będzie pielęgniarka szkolna,która podaje leki osobom przewlekle chorym i dokonuje systematycznych przeglądów czystości uczniów.
Dzieci będą miały zapewnioną opiekę w świetlicy w godzinach zgodnych z oczekiwaniami rodziców.
Ośrodek prowadzi grupy wychowawcze w internacie i w związku z tym, pojęcie opieki nabiera tu dużego znaczenia. Dzieci i młodzież szkolna, (często legitymująca się już dowodem osobistym), musi przystosować się do obowiązujących regulaminów i procedur.
Opracowano zostały regulaminy grup wychowawczych, procedury postępowania , kodeks wychowanka, które będą podlegały modyfikacji i aktualizacji. Będzie miało to wpływ na poczucie odpowiedzialności za własne działania uczniów.
Właściwa organizacja czasu wolnego, poprzez bogaty wybór zajęć pozalekcyjnych dostosowanych do zainteresowań i możliwości wychowanków.
Jak do tej pory zapewniana będzie pomoc wychowankom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej poprzez wnioskowanie do organu prowadzącego o obniżenie odpłatności za pobyt w internacie.
Pozyskiwanie będą dodatkowe środki finansowe które pomniejszać będą odpłatność za internat. Od lat współpracujemy z Trójmiejskim Stowarzyszeniem Motocyklowym, które corocznie dofinansowuje pobyt wychowanków w internacie.
Kontynuowana i doskonalona będzie współpraca z instytucjami wspierającymi działalność opiekuńczo-wychowawczą Ośrodka, tj.:
- Ośrodkami Pomocy Społecznej,
- Domem Dziecka,
- Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną,
- Policją,
- Kuratorami Sądowymi,
- Centrum Pomocy Rodzinie w Człuchowie.
III. ORGANIZACJA I ZARZĄDZANIE
Kontrola zarządcza, i plan nadzoru to dokumenty, które nakreślają działania w zakresie organizacji i zarządzania.
Zapewnione będzie funkcjonowanie szkoły zgodnie z obowiązującym prawem. Przepisy wewnątrzszkolne będą systematycznie aktualizowane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym. Upowszechniana będzie znajomość prawa oświatowego i szkolnego oraz dostęp do przepisów prawnych.
Celem sprawowania nadzoru dyrektora będzie planowe i systematyczne diagnozowanie i ocenianie efektów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej nauczycieli, oraz monitorowanie rozwoju zawodowego nauczycieli, który przekładając się na wspomaganie rozwoju uczniów spowoduje wzrost atrakcyjności placówki.
W organizacji pracy szkoły nadal uwzględniane będą założenia polityki oświatowej państwa, oraz organu prowadzącego szkołę.
Nadal prowadzona będzie polityka współpracy ze wszystkimi podmiotami działającymi na terenie placówki, która polega na:
- demokratycznym kierowaniu zespołem nauczycielskim,
- intensyfikacji działań zespołów samokształceniowych celem wymiany doświadczeń i wdrażania innowacji,
- przekazaniu części kompetencji kierowniczych na osoby funkcyjne , zastępcy dyrektora, kierownika, kierownika gospodarczego,
- określeniu systemu motywacyjnego , jasnym określeniu kompetencji, zadań i obowiązków pracowników, oraz działań doradczych przedstawicieli rady pedagogicznej.
Sprawowany będzie skuteczny nadzór pedagogiczny zgodnie z zapisami Rozporządzenia MEN z dnia 10 maja 2013 r. w formie:
- ewaluacji wewnętrznej,
- kontroli,
- wspomagania.
W związku z tym w szkole zatrudniana będzie kadra pedagogiczna, złożona z nauczycieli specjalistów, której kompetencje i rozwój zawodowy umożliwią pełną realizację zadań dydaktyczno - wychowawczych i opiekuńczych SOSW. W dalszym ciągu nauczyciele będą motywowani do zdobywania kolejnych stopni awansu zawodowego, planowania i prowadzenia wewnątrzszkolnego doskonalenia uwzględniającego potrzeby nauczycieli i szkoły oraz dokształcania i doskonalenia zewnętrznego. Nauczyciele muszą doskonalić swoje umiejętności w różnych płaszczyznach działania , dostosowywać zabiegi rewalidacyjne i terapeutyczne do aktualnych potrzeb i możliwości wychowanków a to wymaga wiedzy.
Kolejnym ważnym zadaniem, które stoi przed dyrektorem, jest dbanie o dobrą atmosferę i klimat panujący w placówce. Dobra i przyjazna atmosfera sprzyja pracy, służy psychicznemu i fizycznemu zdrowiu, zwiększa wydajność pracy. W przypadku społeczności liczącej 70 nauczycieli i 30 pracowników administracji i obsługi będzie to trudne zadanie ze względu na różnorodność wykonywanej pracy charakteru poszczególnych pracowników.
Nadzór nad działalność gospodarczą stanowi dość znaczący element w organizacji i zarządzaniu placówką. Kuchnia działająca w placówce oprócz wychowanków żywi także grupę podopiecznych MOPS ,ludzi z zewnątrz tzw. stołowników oraz w systemie cateringowym 3 żłobki i szpital człuchowski a także zatrzymanych w komendzie policji w Człuchowie.
Poza tym co roku w placówce w okresie wakacji letnich organizowane są obozy sportowe i kolonie.
Środki w ten sposób uzyskane przekazywane są na prace remontowe i modernizacyjne.
Placówka posiada dwa budynki które wymagają nieustannych modernizacji napraw i
wyposażania w niezbędny sprzęt. W najbliższym okresie należałoby:
- zaadaptować pomieszczenia na strychu budynku na pomieszczenie dla zajęć Wczesnego Wspomagania Rozwoju i grupy przedszkolnej,
- wyposażyć te pomieszczenie w sprzęt szkolny ławki krzesła szafy,
- systematycznie wymieniać zużyty sprzęt tapczany szafy ławki w internacie i szkole,
- zorganizować placu zabaw dla małych dzieci ,
- doposażać gabinety w nowoczesne pomoce dydaktyczne i terapeutyczne,
- np. tablice interaktywne
Dyrektor szkoły będzie, jak dotychczas, efektywnie gospodarować budżetem szkoły oraz dbać o jej majątek. Bardzo ważne jest zarządzanie finansami tak dużej jednostki, w tym ścisłe przestrzeganie wydatków w rozdziałach i paragrafach budżetowej klasyfikacji,
Dyrektor wraz z główną księgową jest nie tylko odtwórcą budżetu, ale i jego twórcą pod względem jakościowym i zadaniowym.
Planowane jest, jak dotychczas, gromadzenie środków pozabudżetowych od sponsorów oraz ze środków unijnych poprzez pisanie projektów.
W dalszym ciągu pracownicy administracji i obsługi będą wspierani w należytym wypełnianiu obowiązków za pomocą premii i nagród, ponieważ to sprawdzony sposób na ich zdyscyplinowanie i dyspozycyjność.
- WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI, ŚRODOWISKIEM LOKALNYM I PROMOCJA PLACÓWKI
Rodziców trudno jest dzisiaj zachęcić do współpracy. Praca zawodowa, zamieszkanie w innej miejscowości,trudna sytuacja finansowa rodzin to czynniki które utrudniają kontakt rodzica z placówką. Żeby rodzice chcieli ze szkołą współpracować, muszą znaleźć w niej odpowiedni klimat. Powinni czuć się potrzebni i ważni. Rodzice muszą poczuć się prawdziwymi partnerami dyrektora i nauczycieli. Dlatego należy:
- kontynuować współpracę z dotychczas aktywnymi rodzicami,
- podejmować działania w celu zwiększenia ich zaangażowania we wszystkie obszary życia placówki,
- kontynuować zwyczaj wręczania wybranym rodzicom podziękowań na koniec roku szkolnego.
SOSW jest placówką w szczególny sposób starającą się pomóc rodzinie ucznia. Jego problemy rozpatrywane są w powiązaniu z funkcjonowaniem jego środowiska, zwłaszcza rodzinnego. Większość zaburzeń w funkcjonowaniu dziecka w szkole ma źródło w rodzinie.
Dlatego przy okazji spotkań rodziców organizowane jest spotkanie ogólne z rodzicami na którym poruszane są problemy wychowania i opieki.
Pedagog i psycholog a także nauczyciel, wychowawca niejednokrotnie pomagał rodzicom w różnych, czasami zupełnie nie związanych ze szkołą problemach. Ta pomoc musi być kontynuowana i wzmacniana.
Trudna sytuacja finansowa rodzin sprawia że wychowankowie maja obniżoną odpłatność za pobyt w internacie do 7 zł . Dobra współpraca placówki z MOPS-ami i GOPS-ami sprawia że tą kwotę płacą te jednostki bezpośrednio do nas. Rodzice którzy nie kwalifikują się do pomocy z tych instytucji korzystają ze środków pozyskiwanych od lat od Trójmiejskiego Stowarzyszenie Motocyklowego Jest to stowarzyszenie z Sopotu z którym od lat współpracujemy w zakresie pomocy rodzinom o niskich dochodach.
Ważnym aspektem pracy szkoły jest otwarcie na środowisko lokalne i realizowanie jego oczekiwań. Cenna jest dobra opinia środowiska lokalnego, jego pozytywny odbiór. Dlatego też kontynuowane będą następujące działania:
- organizowanie imprez lokalnych,
- kiermasze świąteczne,
- wspólne tworzenie ozdób świątecznych,
- publikowanie w prasie lokalnej artykułów na temat działalności szkoły,
- powołanie zespołu do spraw promocji ( strona internetowa, foldery współpraca z prasą lokalną)
- podtrzymywanie współpracy z lokalnymi mediami Tygodnikiem Człuchowskim i Dziennikiem Bałtyckim telewizją Petrus , na łamach których umieszczane byłyby informacje na temat działalności placówki
- jak co roku rozsyłane będą informatory o placówce do wszystkich sołectw Powiatu Człuchowskiego,
- organizowane będą dni otwarte.
W związku z tym, że środowisko lokalne jest nieodłącznym elementem pracy każdej placówki opiekuńczo – wychowawczej, poszerzona i ugruntowana zostanie współpraca z organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży:
- Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Człuchowie,
- gminnymi i miejskimi ośrodkami pomocy społecznej,
- Centrum Pomocy Rodzinie w Człuchowie,
- Sądem Rodzinnym w Człuchowie,
- Stowarzyszeniem Klub Abstynenta Krokus,
- Eko-Szkołą Życia w Wandzinie,
- Powiatowym Urzędem Pracy w Człuchowie,
- zespołem kuratorów rodzinnych,
- z oddziałem dziecięcym szpitala w Człuchowie.
ZAKOŃCZENIE
Przedstawiona koncepcja funkcjonowania i rozwoju Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Człuchowie nie wyczerpuje w pełni wszystkich planowanych działań. Wydaje się jednak, że ujęte zostały główne elementy jej rozwoju na najbliższe lata. Warunkiem skutecznej pracy jest stałe dostosowanie do realiów.
Zmieniająca się rzeczywistość społeczna i prawna wymaga ciągłych zmian w planowaniu i tylko monitorowanie ich i korygowanie planów zapewnią osiągnięcie sukcesu.
Będą podejmowane starania, aby placówka funkcjonowała, jako nowoczesna, w której podejmuje się wiele działań zgodnych z prawem oświatowym, uwzględniając potrzeby wychowanka, a przede wszystkim niosąca pomoc tak, aby rodzice i wychowankowie byli zadowoleni z oferty, jaką prezentujemy.
Dyrektor
mgr Mirosław Wróblewski.